Stránky o hře Stronghold a dalších verzí

Tato stránka je jenom o hře Stronghold a dalších verzích hry Stronghold.

Návod

A. Pár rad

V misích, ve kterých začínáte postavením hradu dobře zvažte kde tak učiníte. Poblíž musí být dostatek surovin (les, kamení atd…).

Zjistěte odkad přijde nepřítel (je to taková tabule někde na okraji mapy). Tímto směrem pak postavte kvalitní opevnění.

Skladiště na suroviny postavte větší (min 2-3 čtverce) a pamatujte, že se jednotlivé čtverce musí dotýkat. Totéž platí i pro spižírnu.

Všechny suroviny se nosí do skladu, a proto zde bude trochu přehuštěno. Doporučuji jedním směrem postavit potravinový průmysl a druhým zbrojní. Konečné výrobky (chleba, zbraně) se už dávají do patřičných domů (spižírna a zbrojnice).

Nenechte lidi zahálet u ohniště a radši je nechte něco vyrábět. Tyto věci se pak dají prodávat a tím získat potřebné peníze pro vojáky nebo nákup jiných chybějících věcí.

Hlídejte si spokojenost lidí. Čím vyšší daně, tím větší nespokojenost, ale to se na druhou stranu dá nahradit pivnicí, větším přídělem jídla atd... Na druhou stranu se tím dá snižovat i počet lidí, protože máte-li jich nadbytek a nestačí jídlo, nevadí krátkodobá nespokojenost.

Čím více lidí, tím víc potřebujete chýší. Stalo se mi vněkterých misí, že jsem měl tak kvalitní obranu, že se nepřítel nedostal do přímého kontaktu a lidí přibylo také velké množství, že vznikla strašná nespokojenost zdůvodu nedostatku místa.

Postavte co nejrychleji věže a do nich umístěte lučištníky (lepší jsou kuše i když jejich rychlost výstřelů je pomalejší. Osvědčilo se mi postavit třeba samotnou věž a naplnit jí plně a pak zbourat schodiště. Tím se k vám nahoru nedostanou nepřátelé a podaří se Vám odrazit početnou skupinu nepřátel.

Na hradby umístěte i normální vojáky, kteří dokážou odrážet žebříky a nepřítel se nedostane do hradu.

Nepodceňujte vodní příkopy. Hlavně ze začátku, než vybudujete pořádné opevnění, je to účinné. Nepřítel se musí zastavit a zaházet vodní příkop, nebo ho pracně obcházet. Umístíte-li pár střelců za příkop, dokážou útok odrazit.

Kamenné hradby stavte dvojité s ochozem a přední krycí stěnou. Ta brání přímému zásahu vašich střelců.

Inženýři jsou potřební pro ovládání katapultů a ochranných stěn. Pro ovládání katapultu mobilního a i věžového musejí být dva.

Vyplatí se vám postavit větší počet dřevorubců, protože pasti v okolích hradeb jsou dost účinné a máte-li dostatek dřeva, dá se vytvořit dostatečný počet pastí, takže se k vám nepřítel ani nedostane.

Musíte-li dobýt nějaký hrad a máte v misi kopáče tunelů, nasměřujte je tak, aby šachta vedla kvěži. Tím otevřete nejen průchod do hradu ale hlavně odstraníte výhodu střelců, kteří ze země nedostřelí tak daleko.

Nepodceňujte rychlost hry. Hlavně v pozdějších misích si vždy ze začátku hru maximálně zpomalím, abych stíhal postavit co nejrychleji celou strukturu osady. Největší důraz hlavně ze začátku kladu na postavení dostatečného množství dřevorubců.

Nestavte hradby moc blízko u cedule odkad (odpad? - pozn. redakce) bude útočit nepřítel, protože jakmile se nepřítel objeví, hradby zmizí jako by nebyly.

B. Jednotlivé mise

1. Gathering the Lost

Musíte nastřádat 20 ks masa a dřeva. Tato mise slouží jako úvod do hry.

2. Finishing the Fort

Postavte kompletní hrad a nastřádejte 35 ks masa. Hrad je kompletní v okamžiku, kdy spojíte hradbu. Trochu Vás budou otravovat vlci, ale není to zas takový problém. Vpravo od hradu je cedule, u které se v dalších misích budou srocovat nepřátelé a odsaď budou útočit.

3. Eliminating the Wolves

Musíte zlikvidujte všechny vlky. Postavte výrobnu luků, zbrojnici a kasárna. Jakmile budete mít 3 lučištníky, pošlete je na vlky (označte si vojáky a klikněte na vlka, objeví se nad ním křížek). Dá se to stihnout dřív, než zaútočí první nepřítel.

4. The Hidden Lookout

Dokud neuplyne čas, musíte se bránit a zlikvidovat všechny nepřátelské jednotky. Mise je zaměřená na výuku obrany. Postavte bránu a kůlovou zeď. Za zdí pak postavte ochozy pro střelce.

5. Between a Rock and a Hard Place

Stejný cíl jako předešlá mise. Teď se ale naučíte péct chleba. Postavte proto pole 2-3 a jeden mlýn a pak 2-3 pekárny. Jídelníček bude pestřejší a lidé spokojenější.

6. The Rat's Proposal

Mise má trochu dvojí začátek a cílem je se ubránit nájezdům nepřátel a přitom se naučit těžit kámen a hlavně ho dostat do skladu. K tomu slouží býci, kteří kámen přenesou. K jednomu lomu postavte 2-3 ustájení. Nezapomeňte proti nepříteli postavit dvojitou zeď. Hradba nemusí být kokolá, ale zato ze směru nepřátel dokonalá.

7. Breaking the Siege

Hned na začátku mise moc neotálejte a přesuňte povalující vojáky na druhou stranu opevnění, kde probíhá útok. Hned při něm se Vám ukáže, k čemu jsou dobrý vojáci s kopím. Zabrání nepříteli vylézt na hradby. Po odražení útoku urychleně opravte opevnění a postavte pár věží. Dokud neuběhne vymezený čas musíte se bránit.

8. Dealing Witch the Devil

Na relativně malém prostoru se naučíte vyrábět pivo a přitom se po daný čas bránit nepříteli. Nestavte hradby moc blízko u cedule, protože vám v okamžiku příchodu nepřátel hradby zmizí. Mise končí po uplynutí času a našetření 15 sudů piva. Postavte si ale i hospodu a tím stoupne spokojenost lidí a můžete zvýšit daně. Stane-li se, že vám bude něco chybět, máte pak dostatek peněz a můžete si chybějící věci (jídlo, zbraně, suroviny) koupit.

9. The Rats Last Stand

Začíná přituhovat a nepřítel je víc a víc dotěrný. Máte tři druhy potravin a hradby se dají zpevnit pomocí věží. Co je nového je vodní příkop kolem hradeb. Opravovat vodní příkop mohou pouze vojáci a to tak, že si označíte pomocí lopatky v menu hradeb místo, kde má vody být, a pak tam pošlete vojáky kopat. Cílem mise je ubránit se dokud nedojde čas.

10. The Snake Hunt Begins

Musíte dosáhnout populace 50 lidí a z toho požehnání pro 75% obyvatel. Procento zjistíte kliknutím na knihu vpravo a zvolíte Religion a je to poslední řáde. V první řadě zaútočte na nepřátelský hrad a obsaďte ho. Všechny střelce dejte do věží, protože musíte bránit svůj hrad i proti králíkům, vlkům a medvědům. Vybudujte však dokonalé opevnění a postavte věž i nad kamenolomem. V neposlední řadě nepodceňujte pomocné věci, jako je kříž u cesty a i šibenice je potřebná věc.

11. First Blood

Fascinovala Vás převaha nepřátelských vojáků. Tak teď máte možnost si je vycvičit i vy. Musíte však výrobu luků přepnout na výrobu kuší a začít těžit železo. Pak si postavte kovárnu a výrobu kožených obleků. Mise končí po uplynutí daného času.

12. The Ransom

Cílem mise je dobýt nepřátelský hrad, opevnit ho a získat 6000 dukátů. K dobytí hradu vám poslouží kopáči, kteří pod zemí vykopají tunel a zboří kus hradeb. Já se s celou armádou přesunul doleva naproti brány a pak umístil kopáče tak, aby zbouraly věž vedle brány a kus hradeb. Kopáče musíte umístit co nejvíc k hradbě a co nejvíce naproti věži. Pak s celou armádou vnikněte do hradu (Lučištníky nechte venku) a aktivujte u vojáků agresivitu. Rychle opravte hradby a vykopejte vodní příkopy.

13. Snake Eyes

Musíte zabít protivníkova vládce. Nepřítel přichází většinou přes brod ve středu mapy. Tam postavte hlavní obranu a hradbami nasměrujte ty co přijdou zespoda k této obraně. Nepřítel se většinou snaží projít volnou cestou a postavíte-li svoje věže tak, aby jste dostřelili na brod, kde se vojsko zpomalí a pak rozmístíte věže směrem jejich postupu, nepřítel jen tak neprojde. Přitom budujte silnou armádu bojovníků a postavte i žebříky a katapult (ten se mi moc neosvědčil a nepomohl). Až budete mít silné vojsko, zaútočte na hrad a zabijte Krutovládce.

14.The Mountain Pass

Musíte se snažit ubránit před útoky nepřátel, ale není to nic jednoduchého. Mě se osvědčilo urputně bránit už první hradby, kam jsem přesunul všechny vojáky a zaujmul tvrdou obranu. Zde se objeví nový nový prvek dobývání - Beranidlo - a obrana proti němu - Katapult na věži. Jako obrana před pěchotou jsou pasti do kterých nepřítel spadne a těžce se zraní. Proto nepodceňujte těžbu dřeva, protože je v této misi velmi důležité mít ho dostatek.

15. Carving a Path

Stojí před vámi nelehký úkol. Dobýt celý hrad ve stanoveném čase. V žádném případ se nezdržujte a ihned pošlete pár kopijníků na zlikvidování vodního příkopu. Ten je třeba zlikvidovat před branou a před oběma věžemi. Pak pošlete kopáče na zlikvidování obou věží. Jakmile jsou zničené, pošlete celou armádu včetně beranidla, ale bez lučištníků do hradu a aktivujte agresi. O chvíli později pošlete žebříky a za další chvíli střelce pošlete na věže. Hlídejte si beranidlo a jakmile prorazí první bránu, pošlete ho na druhou. Když je i ta proražená, přemístěte střelce na další věže. Vše je to načasované jen tak, tak a i když už jsem věděl, jak na to, stíhal jsem to na poslední chvíli.

16. Fighting Retreat

Sehnat 200 ks kamene je velmi těžké. Kamenolom leží bokem a nepřátelé procházejí kolem něj. Zákon schválnosti je že vždy v okamžiku kdy se vracejí s kameny. Nosičů proto časem postavte co nejvíc a i kamenolomů postavte maximum. S hradbami jsem se moc nezatěžoval a postavil jsem ho po celé za močálem linii co nejjednodušší (dřevěné, kamenné - jak jsem co měl). Před hradbou jsem přitom budoval vodní příkop. Nepřítel se pak snažil projít jen středem po pěšině, kam jsem ve velkém umístil dřevěné pasti a u východu na pevninu jsem postavil bránu a věže tak, aby zde vznikl takový plácek, kam nepřítel došel a byl odstřelován vlastně ze tří stran. Nelehký úkol, ale po vybudování základní obrany to pak už byla jen otázka času, kdy nanosí oněch 200 kamenů. Účel smůly je vtom, že jí nastražíte do země a v okamžiku, kdy tam doletí zápalný šíp, celé pole exploduje.

17. Smokey Bacon

Mise se stávají obtížnější a obtížnější. Máte relativně dost zásob, ale ty rychle dojdou a tak jako jídlo doporučuji ovoce, které umístíme blízko brány a co nejvíce lesníků. Dřevo bude nejvíce nedostatkové zboží. Hru si zpomalte na maximum a založte kamenolom a 3-4 dopravce. Lomy na rudu založte 2-3. Výhoda je, že nepřítel sem dolu zavítá zcela vyjímečně. Proto i co nejvíce vlevo dole až na samém kraje postavte kostel a 1-2 domy. Nestalo se mi, že by mi je tady zničily. Zbraně se mi moc vyrábět nedařilo a spíše jsem je kupoval. Měl jsem i kolem 8 inženýrů, které jsem poslal se žhavou smůlou na hradby a aktivoval agresivitu. Máte-li dost nádob se smůlou, stačí se ubránit. Dejte si však pozor, aby nestáli dál od útoku a aby měli nastavenu agresivitu. Útoky se stupňují a nejlepší je přijít radši o pozemní vojáky, než aby nepřítel zničil stavby. Vyhráno jsem měl v okamžiku, kdy byla kolem celého hradu voda. Pak už nepřítel svojí sílu rozdrobil na několik slabých útoků a mise byla vyhraná.

18. End of the Pit

Musíte opět dobýt vámi známý hrad. Ten je dokola obložen smolnými pastmi a tak pozor na ně. I když se to zdá nemožné, dají se hradby na prvním nádvoří vyčistit od lučištníku aniž by jste přišli o jediného vašeho vojáka. Vzal jsem si všechny střelce s kuší a z pahorku vystřílel nejprve levou rohovou věž a pak pravou. Přitom jsem aktivoval lučištníky, kteří se postaraly o vojáky, kteří zezačátku vycházeli z hradu. Pak přes roh tak, aby se lučištníci nemohli schovávat za sloupky, jsem je postupně odstřeloval. Postupujte opatrně protože každý milimetr je znát. Existuje však hranice, kdy vy na lučištníka dostřelíte a on je v klidu. Pak už jsem se zaměřil na bránu. Jakmile jsou přední hradby bez lučištníků poslal jsem kopáče na zaházení vodního příkopu a pak beranidlo na odstranění věží a brány. Přitom těsně za zdí lučištníci s kušemi odstřelili lučištníky na druhé bráně. No a pak postupný stálý přísun vojáků dokonal dílo zkázy. Tím jsem získal nejen hrad, ale i celé území tohoto nepřítele.

19. Penning in the Wolf

Jsme v době rytířů. Misi se mi podařilo dohrát po mnoha pokusech a zůstali mi 4 vojáci. Není snad konkrétní návod na dohrání této mise a tak spíš popíšu jak jsem postupoval já. Moc jsem se nezajímal o spokojenost lidí a byl jsem s ní na nějakých 50-60. Hned v úvodu jsem postavil dostatek dřevorubců a jídla vevnitř hradu a všechny výroby zbraní. Sad jsem v počátku dal i ven (po útoku už to nemá cenu). Na hradby jsem postavil inženýry se smůlou a hlavně v blízkosti kamenolomu jsem postavil dvě věže. Jednu s katapultem a na druhou menší jsem umístil střelce. 1-2 inženýry jsem poslal budovat vodní příkop a s padacím mostem jsem se nezatěžoval. Bránu mi během hry dvakrát zbořily. Štěstí je, že poslední útok přijde po delší době a těsně předním jsem prodal vše, co se dalo (na opravu a další budování už nebudete mít čas, protože jsou dvě možnosti (výhra - prohra) a pak hra končí. Přesto se mi jen taktak podařilo vybudovat obranu. Před posledním útokem jsem měl 2 věžové děla 5 inženýrů se smůlou a kolem 20 střelců. Co je ale hlavní - měl jsem 2 a pak postavil ještě jeden pozemní katapult. Ten se pokuste postavit i dřív. Je to perfektní zbraň. Jakmile hodíte krávu mezi vojáky, začne se šířit plyn (žeby první chemická zbraň?) a zlikviduje celé okolí vojáků. I ty nejlepší rytíři padají jeden po druhým.

20. Much Wailing and Gnashing of Teeth

Jeden útok stíhá druhý a mezi nimi není moc času se vzpamatovat. Nejdůležitější je nepustit běhen dvou útoků do hradu nepřítele. V první řadě jsem vykopal před první bránou příkop a dal podací most. Sem tam jsem i položil dřevěné pasti. V hradu jsem postavil dva sady pro pestrost stravy. Tím jsem mohl zvednout daně. Domy jsem pak stavěl postupně, aby se lidi moc nerozrůstaly a tím moc nejedli. Během druhého útoku jsem pak zvedl příjem stravy a i daně. První vojáky jsem naverboval takové, kteří umějí kopat příkop a pak jezdce a pár rytířů. Ty jsem umístil do určité vzdálenosti od hradu tam, kde při začátku útoku stavějí nepřátelé katapulty a tunely. Jakmile začal útok, zničil jsem tím co se dalo a bez podpory katapultů se daly první dva zvládnout bez obtíží. Přitom si hlídejte druhou bránu která se zavírá a zabrání přísunu smůly. Musíte jí proto vždy otevřít. Před posledním útokem prodejte vše, co je nadbytečné a naverbujte všechny vojáky (posledního z důvodu peněz se mi podařilo naverbovat těsně před koncem). První útok jsem odvrátil aniž by se nepřítel dostal do hradu, při druhém se dostal na první nádvoří ojediněle a při třetím se dostal bokem i do hlavní části, ale to už neměl sílu mi nějak ublížit. Tato mise je náročná, ale ne tak těžká jako předcházející a dáte-li si pozor, odkud nepřítel útočí a tam přesunete obranu se smůlou a střelce, jde o misi která Vás bude držet v napětí a mě se osobně zdála jako nejlepší z dosavadních misí.

21. Final Vengeance

Nepřítel je zatlačen do svého posledního hradu a my ho musíme dobít. Co je nejhorší je to, že ho má celý zajištěn smůlou. První postavte katapult tak, aby jste zlikvidovaly věž a bránu. Až dojdou náboje, pošlete malé katapulty zlikvidovat druhou věž a kušemi zlikvidujte střelce z rohových věží. Předtím pošlete pár kopijníků do prostoru před bránou a obětujte je v zájmu všech. Smůla vyhoří a vy můžete jít vykopat vodní kanál. Jakmile to je hotové a je sebemenší díra do hradu, pošlete tam jezdce. Tím podpálíte celé nádvoří a můžete tam vtrhnout s polovinou armády. Střelce jsem hned poslal na věže a buchary na dobytí brány. Jakmile brána padla, stáhnul jsem se se všemi a těsně před první zdí (v místě, kde byl vodní příkop, jsem postavil dalekonosný katapult a zlikvidoval jsem věž s katapultem a pak to, na co mi stačily kameny. Přitom jsem posílil střelce na věžích vedle druhé brány. Vyčkal jsem, dokud nepostřílely vše, co se pohybovalo. Pak teprve jsem poslal pár kopijníků na poslední nádvoří. Opět kvůli smůle a až to dohořelo, poslal jsem zbytek celé armády. Rytíři měli naprostou převahu a tak jsem slavil vítězství.

 
Tato stránka je jenom o hře Stronghold a dalších verzích hry Stronghold.